Advertisement

Çinli zenginlerin tüketim harcamalarındaki azalma, lüks tüketim şirketlerinin hisseleri tüm zamanların en yüksek seviyesine taşıyan rallisini tehdit ediyor.

Çin'de düşen tüketim harcamaları özellikle üç endeksi etkiledi: Hong Kong perakende satışları, Makau kumarhane gelirleri ve Liv-ex 100 Şarap Endeksi. Bu üç alanda düşüş görülürken, 78 şirketten oluşan S&P Küresel Lüks Endeksi, geçtiğimiz dört yılda iki katın üzerinde artış gösterdikten sonra, rekor seviyenin yüzde 2 altında seyrediyor.

Pahalı saatlere, kumarhane markalarına ve Bordeaux şaraplarına olan Çin ilgisi, ekonomik büyümedeki yavaşlama ve konut piyasasındaki düşüşün etkisiyle, azalıyor. Çin'de varlıklı kesimin harcamaları 2013 yılında yüzde 15 düştü. Bain & Co. verilerine göre, Çinli tüketiciler, küresel lükss satın alımlarının yüzde 29'unu oluşturuyor.

BNP Paribas Investment Partners'dan Arthur Kwong, "Lüks tüketim şirketleri için işler daha da zorlaşacak. Zira Çinli tüketiciler, müşterilerin en büyük kısmını oluşturuyor" yorumunda bulundu.

Cartier mücevherleri ve Montblanc kalemlerinin üreticisi Cie. Financiere Richemont SA ile Remy Martin konyaklarının imalatçısı Remy Cointreau SA, yıllık kar açıklamalarında düşen Çin talebine yer verdi. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde büyüme son çeyrekte bir yıl öncesine göre yüzde 7.4 yavaşladı. Büyüme oranı 3 yıl önce yüzde 11.9 seviyesindeydi.

Hong Kong perakende satışları Nisan ayında, 2009'dan bu yana görülen en büyük düşüşünü kaydederek, yüzde 9.8 düştü. 2013'e kadar 4 yıl boyunca satışlar aylık ortalama yüzde 16 artış gösterdi. Makau kumarhane gelirleri Mayıs ayında yüzde 9.3 arttı. Ancak bu seviye son 4 yıla ait ortalama yüzde 34 olarak gerçekleşen aylık artışın bir hayli altında. En çok tercih edilen 100 şarabın fiyat hareketlerini etkileyen Liv-ex 100 Endeksi, 2011 yılındaki zirvesinden yüzde 32 değer kaybetti.