Advertisement

Çin bankalarının piyasa değerleri rekor düşük seviyelere yaklaşmış olsa da, bankalar sorunlu kredilerdeki artış ve tahsil edilmesi imkansız kabul edilen kredilere dair riskler sebebiyle "göründükleri kadar ucuz değiller."

"Büyük Dört" olarak bilinen, ülkenin devlet kontrolündeki en büyük bankalarının hisseleri bu yıl Hong Kong'ta ortalama yüzde 1.2 değer kaybederken, gösterge Hang Seng Endeksi'nde yüzde 0.6 düştü.

Templeton Equity Group'dan Norman Boersma, "Bankalar ucuzluyor ama başlıklardaki rakamların gösterdiği kadar da ucuz değiller aslında. Karşılıksız kredilere yönelik provizyonlar artmalı, bu gerçekleştiğinde temel olarak kazancınızı kaybedersiniz" yorumunda bulundu.

Çin bankaları bu yıl kredi ödemelerindeki gecikmelerin beş yılın en yüksek oranına ulaşmasıyla, 2009'dan bu yana en yüksek sorunlu kredi oranlarını açıkladı. Yükselen oranlar, ekonomik yavaşlama ortamında kredi kullananların zorluklarla boğuştuğuna işaret ediyor. Bank of Communications Co.'nun tahminlerine göre momentum düşmeye devam eder ve konut fiyatlarındaki düşüş sektördeki şirketlere darbe vurursa, karşılıksız kredilerin toplam krediler içindeki payı, Aralık 2009'dan bu yana en yüksek oran olan yüzde 1.5'a yükselebilir. Bu oran Mart ayı sonunda yüzde 1.04 seviyesindeydi.