Advertisement

Bakır,  Qingdao Limanı stoklarındaki incelemenin bakırın en büyük kullanıcısı Çin’de krediler için teminat olarak gösterilen bakıra talebi azaltacağı endişesi ile düşüşünü 5. günde de sürdürüyor.

Londra Metal Borsası’nda (LME) işlem gören üç ay vadeli bakır kontratları yüzde 0.5 kadar düşerek ton başına 6,658 dolar seviyesine gerildi ve Tokyo saati ile 14.36'da 6,669 dolardan alıcı buldu. Bakır, geçen hafta yüzde 2.3 oranında değer kaybına uğrayarak 6 Haziran’da, 8 Mayıs’tan bu yana gün içindeki en düşük seviyesi olan 6.640 dolara indi.

Qingdao Limanı teminatlı depolarında, borçlar için teminat olarak kullanılan bakırın birden fazla kez sayılıp sayılmadığı görmek için stoklarını inceliyor. Shanghai merkezli SMM Information & Technology Co. şirketi, Çinli yatırımcıların incelemeyle birlikte bakır hisselerini fiziksel piyasada sattıklarını ve gelecek hafta daha fazla bakırın elden çıkarılacağını açıkladı.

Tokyo’daki Fujitomi Co.’da analist olan Kazuhiko Saito, “Yatırımcılar Qingdao incelemesinden dolayı bakır satın almakta tedirgin davranıyorlar. Daralan stoklar ve Çin ve ABD ekonomilerindeki gelişme işaretleri, bakırda daha fazla düşüşün önüne geçebilir” şeklinde konuştu.

Dün açıklanan verilere göre Çin'de ithalat düşerken ihracat, geçtiğimiz ay tahminleri aşarak yüzde 7 oranında artış gösterdi. ABD tarım dışı istihdam verileri, resesyon öncesi zirvesini aşarak Mayıs ayında 217.000’e yükseldi.

Şanghay, Londra ve New York’taki borsalar tarafından izlenen bakır stokları bu yıl yüzde 47 oranında gerileyerek 2008 yılından bu yana en düşük seviyesini görmüş oldu.

Temmuz vadeli bakır kontratları, New York’ta yüzde 0.5 oranında değer kaybına uğrayarak pound başına 3.0345 dolar oldu. Şanghay Vadeliler Borsası’nda, Ağustos vadeli bakır kontratları yüzde 1.5 oranında düşerek ton başına 47,510 yuandan (7,615 dolar)alıcı buldu.

LME’de çinko, kurşun, nikel ve alüminyum da değer kaybına uğradı. Kalay işlem görmedi.