Advertisement

Japonya’nın cari hesap fazlasının beklentilerin altında kalması ve rekor düşük seviyedeki Döviz volatilitesinin güvenli varlıklara olan talebi düşürmesi ile yen, yüksek getirili para birimleri karşısında zayıfladı.

Yen, daha düşük fiyat dalgalanmalarının yatırımcıları faiz oranları arasındaki farkları kullanarak kar arama konusunda cesaretlendirmesi üzerine, Yeni Zelanda doları karşısında düşüşü dördüncü güne taşıdı. Güney Kore wonu  Çin'de ihracatın artış göstermesi ile altı yıla yakın bir sürenin en güçlü seviyesine geldi. Avustralya doları ise Morgan Stanley'in pariteyi yükselteceğini açıklaması sonrasında ABD doları karşısında üç haftanın zirvesine ulaştı.

Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd. döviz stratejistlerinden Lee Hardman, "Japonya'nın ticaret durumu son yıllarda önemli derecede kötüleşti ve bu da yen için olumsuz bir durum olarak görülmeye devam ediyor. Düşük volatilite ortamı yatırımcıları carry tradelerini yenilemek konusunda cesaretlendiriyor ve bu da yen için bir potansiyel olumsuzluk" dedi.

Yen Londra saati ile 11:02'de Yeni Zelanda doları karşısında yüzde 0.1 düşüşle 87.20 seviyesine gelirken, Avustralya doları karşısında ise yüzde 0.3 kayıpla 95.90'dan fiyatlanıyor.

Yen euro karşısında yüzde 0.2 güçlenerek 139.57 olurken, gün içinde yüzde 0.2 kadar düşüş ile 140.09 düzeyinden 14 Mayıs'tan bu yana en zayıf seviyeyi gördü. Yen dolar karşısında ise 6 Haziran'a göre büyük bir değişiklik yaşamadı ve 102.48'den fiyatlanıyor. Euro dolar karşısında yüzde 0.2 zayıflayarak 1.3620'de.