Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, beklentileri aşan Çin ihracat verisi ve geçtiğimiz haftaki ABD istihdam verisinin küresel ekonomiye yönelik güveni artırması ile yükselerek, son bir yılın en yüksek seviyesine ilerliyor. Yuan vadelileri 17 ayın en dik tırmanışını kaydetti.

Cosco Pacific Ltd. ve China Shipping Container Lines Co., Hong Kong'ta yüzde 1'in üzerinde değer kazandı. Dongfeng Motor Group Co., ortağı Nissan Motor Co.'nun Çin'deki bir fabrikanın inşaatına yeniden başlaması üzerine yüzde 7 sıçradı. Hindistan hisseleri kazançları zirve rekoruna taşıdı. Yuan vadelileri, Çin Merkez Bankası'nın Ekim 2012'den bu yana en dik politika faizi artırımı sonrasında dolar karşısında yüzde 0.4 ilerledi. Malezya ringiti yedi aya yakın bir sürenin en güçlü seviyesine yükseldi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.2 yükselerek Hong Kong saati ile 14:05'te 1,046.80 puan oldu. Çin'de ihracatın güçlenmesinin, ülke liderlerinde ABD ve Avrupa taleplerindeki toparlanmanın ekonomik büyümeyi destekleyeceği ve daha geniş çaplı teşviklere ihtiyacı azaltacağı algısı oluşturabileceği düşünülüyor. ABD'de tarım dışı istihdam Mayıs ayında resesyon öncesi zirveyi ilk defa aştı.

Gelişen piyasaların gösterge endeksi bu yıl yüzde 4.4 yükselirken, 12 aylık tahmini gelirlerin 11 katı işlem gördü. Aynı süreçte MSCI Dünya Endeksi yüzde 4.5 artış gösterirken, 15.2 kat değerleme kaydedildi.