Advertisement

IMF Başkanı Christine Lagarde, Uluslararası Para Fonu'nun kemer sıkma politikaları konusunda uyarılar yaparken Birleşik Krallık'ın ekonomik dayanıklılığını hafife aldığını kabul etti.

Lagarde, dün BBC Televizyonu'nda Andrew Marr Show'a konuk olan “Yanlış tahminde bulunduk. Bunu kabul ediyoruz. Hükümetin ekonomi politikalarının yarattığı güven hepimizi şaşırttı” açıklamalarında bulundu.

Washington merkezli kuruluş, baş ekonomisti Oliver Blanchard'ın 'İngiltere bütçede kesintiye giderek ateşle oynuyor' açıklamasından bir yıl sonra Nisan'da, İngiliz ekonomisinin bu yıl yüzde 2.9 büyüyerek G7 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke olacağı tahminini yapmıştı.

Sunucu Marr'ın Lagarde'ı İngiltere Maliye Bakanı Osborne'dan özür dileyip dilemediği konusunda sıkıştırması üzerine IMF Başkanı “Diz çökmem mi gerekiyor?” cevabını verdi.

Lagarde “Ekonomik gelişmelerin İngiltere'nin büyüme tahminlerinde yanıldığımızı gösterdiğini de açıkça dile getirdik” diye de ekledi.

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Haziran 2014 Pazartesi, 16:26 Misafir ingiltere 'nin 2.9 büyümesine dair bir analiz rica ediyoruz. hangi sektörlerde büyümüş, iç tüketim mi, ihracat mı, devlet yatırımları mı, inşaat konut mu? teşekkürler.