Advertisement

Batı Kanada ve Nevada'da yeni kamu hizmeti yatırımları için anlaşmalara imza atan Berkshire Hathaway Inc. Yönetim Kurulu Başkanı Warren Buffet, bu alanda yenilenebilir enerjiye yatırımlarını artıracaklarını açıkladı.

Edison Elektrik Enstitüsü'nün Las Vegas'taki yıllık toplantıısnda konuşan, 83 yaşındaki Buffet “Enerji işine milyarlarca, milyarlarca ve milyarlarca dolar ayırdık. Milyarlarca dolar da ek kaynak harcadık. Bunu mümkün olduğunca sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Berkshire Hathaway Energy, İngiltere'de elektrik şebekeleri, ABD'deki büyük göller bölgesinden Teksas'a doğalgaz boru hatlarına sahip ve Oregon ile Nevada gibi eyaletlerde de elektrik hizmeti sağlıyor. Şirket yenilenebilir enerji projelerine 15 milyar dolar ayırdı. 2015'te tamamlandığında dünyadaki en büyük güneş enerjisi çiftliklerinden olacak Kaliforniya'daki yatırım da bunların arasında. Buffet, Berkshire'ın bu gibi projelere 15 milyar dolar ek yatırım yapabileceğini açıkladı. Karbon dioksit emisyonunu azaltmaya çalışan ABD, bu tip yatırımlarda vergi kolaylıkları sağlıyor.

Buffet, sermaye yoğunluklu yatırımlar enerji ve ulaşıma yönelmeye başladı. Bu da Nebraska'daki Omaha'da bulunan Berkshire'ın sigorta işlemlerini ve hisse alımlarını azalttı. Buffet, sektöre 15 yıl önce girdiği zaman kamu hizmetlerinin servet muhafazası için harika bir yol olduğunu söylemişti. Bugün ise şimdiye dek zenginliğini koruduğunu ifade ediyor.