Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanlığı'na, Haluk Dinçer seçildi

Dernek Yönetim Kurulu, saat 16.00'da gerçekleştirdiği Olağanüstü Yönetim Kurulu toplantısında, tüzüğüne ve kurumsal kültürüne uygun olarak kendi içinde yaptığı seçim sonucunda, Yönetim Kurulu Başkanlığı'na, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Dinçer'i seçti.

Muharrem Yılmaz'ın, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden 4 Haziran'da istifa ettiği hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Sayın Yılmaz, 2010-2012 yıllarında sürdürdüğü Yönetim Kurulu Üyeliği, Başkan Yardımcılığı ve 2013 Ocak ayından bu yana üstlendiği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini başarıyla ifa etmiş, kurumun ulusal ve uluslararası düzeydeki itibarına çok önemli katkılar sağlamıştır. Yılmaz görevi süresince, Türkiye'de sivil toplumun güçlenmesi ve iş dünyasının örgütlü gelişimi için emsal teşkil edecek somut adımlar atmıştır. TÜSİAD olarak Muharrem Yılmaz'a vermiş olduğu hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız."

- Haluk Dinçer-

Haluk Dinçer, Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanlığı görevini yürütüyor. Grubun CarrefourSA, TeknoSA, AvivaSA ve Aksigorta şirketlerinde de Yönetim Kurulu Başkanı olan Dinçer, kariyerine 1985 yılında ABD'de General Motors Technical Center bünyesinde proje mühendisi olarak başladı.

Dinçer, 1995 yılında Sabancı Topluluğuna katıldı, bu tarihten itibaren otomotiv, gıda ve perakende sektörlerinde çeşitli üst düzey yöneticilik görevlerinde bulundu.

DEİK/Türk-Amerikan İş Konseyi Başkanı, American Turkish Council (Washington DC) ve American Turkish Society'de (New York) Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev yapan Dinçer, G20 kapsamında toplanan B-20 işadamları zirvesinde Türkiye'yi çeşitli kereler temsil etti.

Dinçer, University of Michigan'dan makine mühendisliği dalında lisans ve işletme dalında yüksek lisans (MBA) derecelerini aldı.

Suzan Sabancı ile evli olan Dinçer'in iki çocuğu bulunuyor.