Advertisement

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, ABD'nin, vatandaşlarının güvenli şekilde geri dönmesi noktasında Türkiye'nin çabalarını desteklemeye hazır olduğunu söylediği bildirildi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Biden'ın, Başbakan Erdoğan ile Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü mensuplarının büyük bir bölümünü ele geçirdiği, Türkiye'nin Başkonsolosluğu'na saldırdığı ve Başkonsolos ve ailesi dahil konsolosluk personelini rehin aldığı Musul çevresindeki güvenlik meselesini görüştüğü belirtildi.

Görüşmede Biden'ın, ABD'nin IŞİD'in saldırısını kınadığının altını çizdiği belirtilen açıklamada, Biden'ın ayrıca Türk personeli ve aile üyelerinin acil ve güvenli biçimde serbest bırakılması çağrısını yaptığı kaydedildi.

Açıklamada şunlar ifade edildi:

"Biden ayrıca, IŞİD tehdidi karşısında mücadele etmek için birlikte çalışma noktasında Irak ulusal ve Kürt güvenlik güçlerinin çabalarının desteklenmesi çağrısında bulundu. Başkan Yardımcısı Biden, Başbakan Erdoğan'a, ABD'nin, vatandaşlarının güvenli şekilde geri dönmesi noktasında Türkiye'nin çabalarını desteklemeye hazır olduğunu ve güvenlik meselesine çözüm bulma kapsamında Türk ve Irak hükümetleriyle yakın temasta kalmayı sürdüreceklerini söyledi."

-ABD baskını kınadı

ABD yönetimi, Işid terör örgütü mensuplarının Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na düzenlediği baskını "en güçlü" şekilde kınadı. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Psaki, "Türkiye ve Irak ile temastayız ve uygun desteklerin sağlanması noktasında hazırız" dedi.

Psaki, ırak'ta son günlerde yaşanan gelişmelerden kaygı duyduklarını kaydetti.

Psaki,  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu arasında telefon görüşmesi yapıldığı bilgisini de verdi.

Amerikalı sözcü Irak'ta Işid terör örgütünün saldırıları ve Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğuna düzenlediği baskınla ilgili Türkiye ve Irak ile temaslarının devam ettiğini ve uygun destekleri sağlanmaya hazır olduklarını bildirdi.

Psaki,sahadaki durumu izlediklerini ama buradaki petrol rafinelerinin şu aşamada ırak hükümetinin kontrolünde olduğu yönünde bilgileri bulunduğunu ifade etti.

ABD'nin, Irak hükümetine topraklarını kontrol etme noktasında yardım etmek için somut bir eylemde bulunmayı düşünüp düşünmediklerine yönelik soru üzerine Psaki, bu yılın başından bu yana askeri ekipman gönderimini hızlandırdıklarını, Irak güvenlik güçlerinin eğitimini artırdıklarını ve bütüncül yaklaşımlar uygulamasına yardım etmek için ırak hükümetiyle yoğun çalıştıklarını hatırlattı.

Psaki, sahadaki şu anki durumun ciddiyetine işaret ederek, "Iraklı liderlerle çalışıyoruz ve Işid ile mücadelelerinde ek destek sağlamamızı bekleyebilirsiniz" ifadesini kullandı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
12 Haziran 2014 Perşembe, 09:21 Misafir abd sizin oyunlarınızı görmüyor mu sanıyorsunuz siz tiyatroya devam edin türk milleti sizi ibretle izliyor.