Advertisement

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanlığı için süren tartışmalarda, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde'nin bu göreve getirilmesinin ön plana çıkması, Lagarde sonrası IMF başkanlığı pozisyonuna kimin getirileceği tartışmalarını da gündeme getirdi. Gelişen ülkeler olası bir yeni başkanın kendileri tarafından belirlenmesini istiyor.

Financial Times gazetesinin haberine göre gelişmekte olan ülkeler, Christine Lagarde'nin 5 yıllık görev süresi dolmadan ayrılması halinde yeni başkanın kendileri tarafından belirlenmesini istiyor.

Brezilya ve 10 diğer ülkeyi IMF İcra Kurulu'nda temsil eden Paulo Nogueira Batısta yaptığı açıklamada, "IMF başkanlığı görevi şu anda tartışılma aşamasında değil. Ancak yeni bir başkan seçilmesi gündeme geldiği takdirde bunun coğrafi ön belirlemeler olmayan tamamen açık bir süreç olmasına ihtiyacımız var" diye konuştu.

Kendileri açısından IMF'nin konumunun oldukça kritik olduğunu dile getiren Fransız yetkililer ise "Chrıstine Lagarde'ın IMF'nin başında olması Avrupa açısından çok önemli. Eğer o ayrılırsa artık IMF'ye sahip olamayacağız. IMF'yi bırakamayız" açıklamasında bulunuyor.

IMF başkanı Lagarde görevi bıraksa da bırakmasa da IMF'nin bir sonraki başkanlık dönemi için gelişmiş ekonomiler kadar gelişmekte olan ülkelerin de başkanlık yarışına katılacağı aşikar.