Advertisement

Irak'ın ikinci büyük şehri Musul'un IŞİD'in kontrolüne girmesi, OPEC üyesinin ana petrol boru hattının tamiratını geciktirerek en büyük petrol yataklarından birindeki üretimi sekteye uğrattı.

Kamu şirketi North Oil Co. dün, Musul'daki çatışmalar nedeniyle Kerkük-Ceyhan petrol boru hattındaki tamir çalışmalarının durduğunu açıkladı. Sık sık sabotajların yaşandığı hattın 2 Mart'tan bu yana kapalı ve bu durum Irak'ı petrol ihracatı için maliyeti çok yüksek olan Basra Körfezi'ne mahkum etti. Kürt yönetimi ise Türkiye üzerinden naklettiği petrole henüz alıcı bulamadı.

Irak hükümetine danışmanlık hizmeti veren Robin Mills “Kerkük boru hattı iki aydır kullanılamıyor. Şu an yeniden çalışmaya başlaması da mümkün değil. Bunun için ülkedeki durumun tamamen değişmesi gerekiyor.” yorumlarını yaptı.

Musul'un ele geçirilmesi Maliki'nin, Petrol İhracatçısı Ülkeler Organizasyonu'nun (OPEC) en büyük ikinci üyesi Irak'ın güvenliğini sağlamak konusunda karşılaştığı zorlukları bir kez daha gündeme getirdi. Ninova kent konseyi başkan yardımcısı Nurettin Kablan, şehrin IŞİD'in elinde olduğunu söyledi. Çatışmaların güneye doğru kaydığına ilişkin bilgiler gelirken, Irak'ın en büyük rafinerisi Beyci'nin durumu ise belirsizliğini koruyor.

Musul Valisi Esil Nuceyfi, BloombergHT televizyonuna yaptığı açıklamada sadece Türk Konsolosluğu'na saldırıldığını belirtirken "Türkiye'den yardım istedik, ancak askeri yardım değil." açıklamasında bulunmuştu.