Advertisement

(17:50'de güncellendi)

Irak'ta yaşanan çatışmaların üretimi olumsuz etkileyeceği endişeleri ile petrol sekiz ayın en yükseğine tırmanırken, ABD hisseleri geriledi. ABD Hazine tahvilleri perakende satışların beklentinin altında kalması ile kayıpları sildi.

Batı Teksas türü ham petrol (WTI), yüzde 1.5 yükselerek New York saati ile 10:15'te 105.93 dolardan işlem gördü. Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0.3 gerilerken, havayolu şirketleri göstergesi yüzde 4.7 düşüş yaşadı. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi 1 baz puan düşerek yüzde 2.63 oldu. Platin, Güney Afrika'da 4 aydır süren grevin sonucunda anlaşma sağlanması ile yüzde 4.2 kayıp yaşadı. Türk Lirası IŞİD'in Musul'da rehin aldığı Türkleri bırakacağının açıklanması ile güç kazandı.

Irak'ta IŞİD'in Musul'u ele geçirmesi ve EIA tarafından dün açıklanan veriye göre ABD'de petrol stoklarının düşüşü ikinci haftaya taşıması ile petrol fiyatları yükseldi. ABD'de ayrıca bugün açıklanacak verilerde, perakende satışlar geçtiğimiz ay beklentinin altında arttı ve işsizlik başvuruları beklenmedik şekilde yükseldi. Euro Bölgesi'nde ise sanayi üretimi beklentilerin üzerinde artış gösterdi.

24 emtianın göstergesi olan S&P GSCI son üç günde ilk yükselişi kaydederek yüzde 0.9 tırmandı. Dün açıklanan EIA verilerine göre ABD'de petrol stokları geçtiğimiz hafta 2.6 milyon varil azaldı. Brent petrolü yüzde 2 kadar yükselerek 3 Mart'tan bu yana en yüksek fiyat olan 112.12 dolara geldi.

(17:50'de güncellendi)