Advertisement

(11:50'de güncellendi)

Asya hisseleri, bölgesel gösterge endeksinin 1 aya yakın bir sürenin en büyük kaybına ilerlemesi ile birlikte ve yatırımcıların ABD hisselerinin düşmesinin ardından değerlemelere ağırlık vermesiyle değer kaybına uğradı.

Nintendo Co., yüzde 1.5 oranında değer kaybederek Japon ihracatçılar arasındaki düşüşü,  Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) yarın yapılacak toplantısı öncesinde ve yenin 2 haftanın en yüksek seviyesinden işlem görmesinin ardından hızlandırdı. Takata Corp., araç hava yastıklarının daha fazla onarıma ihtiyacı olabileceğini açıklamasının ardından, dünkü kayıplarını genişleterek, Tokyo’da yüzde 2.1 düşüş yaşadı. Fortescue Metals Group Ltd. ise Morgan Stanley’in şirketin değerlendirme notunu geriye çekmesiyle yüzde 4.6 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.3 düşerek Hong Kong saati ile 16:08’de, 10 endüstri grubundan sekizinin gerilemesiyle, 144.11 puan oldu. Endeks, Şubat ayındaki bu yılın en düşük seviyesinden, Çin ekonomisinin dengelendiği ve ABD ekonomisindeki toparlamanın yolunda gittiği sinyalleriyle, dün itibarıyla yüzde 11 oranında yükselerek 6 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Endeksteki hisseler, dün, yıllık tahmini gelirlerin 13.3 katı işlem gördü. Standard & Poor 500 Endeksi’ndeki hisseler ise 16.4 kat işlem gördü.

Melbourne’de bulunan IG Ltd.şef piyasa stratejisti Chris Weston konu ile ilgili olarak, “ABD hisselerindeki düşüşü takiben bazı dezavantajlarla karşılaşacağız. Gelişmiş piyasalardaki geri çekilme, içeriye taze para gelmesine yardımcı olacağından olumlu olabilir. Asıl resmin değiştiğini görmezsek büyük bir düzeltmenin farkına varamayız” dedi.

(11:50'de güncellendi)