Advertisement

(17:10'da güncellendi)

Dolar, ABD’de perakende satışların Mayıs ayında beklentilerin altında yükselmesiyle düşüşünü 2. güne taşıyor. Perakende satışların beklentilerin altında artış göstermesi, ekonominin ilk çeyrekte daralmasının ardından tüketici satın alımlarının durgun olduğuna işaret ediyor.

Dolar, işsizlik başvurularının geçtiğimiz hafta beklenmedik şekilde yükselmesiyle değer kaybına uğrayarak, Fed’in ekonomiyi canlandırmak için faiz oranlarını tarihi düşük seviyede tutacağı söylentilerini güçlendirdi. Yeni Zelanda doları ise merkez bankasının faiz oranlarını yükseltmesi ve artışların devam edeceği sinyali ile 4 ayın en dik kazancı kaydetti. Yen dolar karşısında, Japonya Merkez Bankası toplantısının bugün başlaması ile 4 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

New York’ta bulunan Chapdelaine & Co. Döviz müdürü Douglas Borthwick, “Perakende satış verisi zayıf ve işsizlik başvuruları bir kez daha yukarıya tırmanıyor. Piyasa ise faiz oranlarının bir süre için düşük kalacağı mutabakatıyla sabit duruyor” diye konuştu.

Doların 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Spot Dolar Endeksi, yüzde 0.1 gerileyerek New York saati ile 08:35’te 1,913.33 oldu.

Yen euro karşısında yüzde 0.1 oranında yükseldi ve 6 Şubat’tan bu yana en güçlü seviyesine dokunarak 138.05 euroya ulaştı. Yen dolar karşısında yüzde 0.1 artış göstererek 102.01 dolar oldu. Euro dolar karşısında 1.3533 seviyesinde yatay seyretti.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın bugün açıkladığı verilere göre satışlar Nisan ayındaki yukarı yönlü revize edilen yüzde 0.5'lik artışın ardından Mayıs'ta yüzde 0.3 yükseldi. Bloomberg anketine katılan 83 ekonomistin tahmin medyanı yüzde 0.6 artış olacağı yönündeydi.

İşsizlik başvuruları 7 Haziran'da sona eren haftada 4,000 artış gösterdi. Bloomberg anketine katılan 52 ekonomistin tahmin medyanı başvuruların 310,000'e düşeceği yönündeydi. 2014 yılında başvurular 324,000 ortalaması yakalamış durumda.

(17:10'da güncellendi)