Advertisement

ABD hisseleri, bugün açıklanan verilerde perakende satışların beklentinin altında kalması ve işsizlik başvurularının yükselmesi üzerine gerilerken, Standard & Poor's 500 Endeksi düşüşü üçüncü güne taşıyor.

Delta Air Lines Inc., petrol fiyatlarının Irak'taki gelişmelerin yarattığı endişelerle yükselmesi sonrasında, gösterge endekste en dik düşüşü yaşadı. Exxon Mobil Corp., enerji üreticilerinin ralli yapması ile yüzde 0.9 yükseldi. Hewlett-Packard Co., Goldman Sachs Group Inc. tarafından hisse notunun artırılması ile yüzde 1.4 değer kazandı.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.2 gerileyerek New york saati ile 09:48'de 1,940.77 puan oldu. Dow Jones endeksi ise 31.39 puan, yani yüzde 0.2'lik düşüşle 16,812.49 puanda. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi son 30 gün ortalamasının yüzde 9.5 üzerinde seyretti.

Raymond James and Associates sektörel hisse işlemleri yöneticisi Dan McMahon, "İnsanlar şu anda satış için sebep arıyor. Rakamlar hayal kırıklığı yarattı. Her gün zirveye tırmanamazsınız" ifadelerini kullandı.

Yatırımcılar Irak'ta IŞİD'in ikinci en büyük şehir olan Musulu ele geçirmesi ile ateşlenen gelişmeleri takip ederken, bu durumun üretim ve sevkiyatı olumsuz etkileyeceği endişesi ile petrol fiyatları sekiz ayın zirvesine tırmandı.