Advertisement

Parkinson hastası 90 yaşındaki eski ABD Başkanı George H. W. Bush, profesyonel paraşütçü yardımıyla helikopterden atladı.

Bush, 5 yıl önce verdiği, 90 yaşına ulaşması halinde paraşütle atlama sözünü, bir emekli askeri paraşüt ekibinin desteğiyle yazlık evinin bulunduğu Maine eyaletine bağlı Kennebunkport'ta yerine getirdi.

2. Dünya Savaşı'nda genç bir pilotken uçağının ateş alması sonucunda paraşütle atlamak zorunda kalan Bush, 90. yaş günü atlayışında, ''kırmızı, beyaz, mavi''den oluşan Amerikan bayrak renklerindeki bir paraşüt kullandı.

Bununla 8. atlayışını gerçekleştiren Bush'un, Twitter hesabındaki atlayışıyla ilgili açıklamada, ''Maine'de harika bir gün. Aslında paraşütle atlamak için yeterince harika'' ifadesine yer verildi.

George H. W. Bush'un sözcüsü Jim McGrath'ın açıklamasında ise ''Bush, hem sürprizi hem de adrenalini, seviyor. Bu bir Bush klasiği'' yorumunda bulundu. Ayrıca, eski başkanın 90. yaş günü için, 200 kişilik akraba grubunun katılacağı özel bir akşam yemeği verileceği bildirildi.

2. Dünya Savaşı'na Amerikan ordusunun en genç pilotlarından biri olarak katılan Bush, 1960'lı yıllarda Kongre'de görev yaptı. Çin'de Mao döneminde ABD'nin Çin ile ilişkilerinde aldığı rolden sonra Watergate skandalı sırasında Cumhuriyetçi Parti Başkanlığı yaptı. Kilise Komisyonu ve CIA Başkanlığı görevini takiben ise soğuk savaş döneminde, ABD'nin BM Daimi Temsilciliği'ni yaptı. Sovyetler Birliği'nin çöküşü sırasında Başkan Yardımcısı olarak eski Başkan Ronald Reagan'la çalıştıktan sonra, Cumhuriyetçi Parti'den ABD'nin 41. Başkanı olarak seçilen Bush, 1991 yılında Irak'a karşı Körfez Savaşı'nın emrini vermişti.

 

-Putin baba Bush'un doğum gününü kutladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, eski ABD Başkanı George H. W. Bush'un doğum gününü kutladı.

Kremlin Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Putin'in 41. ABD Başkanı Bush'u arayarak, 90. yaş gününü kutladığı kaydedildi.

Açıklamada, Putin'in, Bush'un Rusya-ABD ilişkilerine yaptığı şahsi katkıyı vurgulayarak, iyi dileklerini ilettiği ifade edildi.

41. ABD Başkanı Bush, 12 Haziran 1924'te doğdu. Bush, 1989-1993 yılları arasında başkanlık görevini yürüttü.