Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Japonya'nın ihracatı, Mayıs ayında ABD ve Asya'dan gelen düşük talep sebebiyle son 15 aydır ilk defa azaldı. Bu düşüş, ekonomisini bu çeyrekte küçülme tahminleri karşısında idare etmeye çalışan Başbakan Shinzo Abe için yeni bir sorun teşkil ediyor.

Maliye Bakanlığı'nın bugün açıkladığı veriler ihracatın, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.7 azalarak, Bloomberg News'ün 29 ekonomist ile yaptığı anketteki yüzde 1.3'lük tahminden yüksek gerçekleştiğini gösterdi. İthalat yüzde 3.6 azalırken, ticaret açığı 909 milyar yene (8.9 milyar dolar) geriledi.

Japonya'nın en çok ihracat yaptığı iki ülke ABD ve Çin'den gelen talebin düşmesi, yenin dolar karşısında değer kaybetmesinin de yavaşlalaması ile ihracatı etkileme riski taşıyor. Öte yandan nükleer reaktörlerin 2011 Fukuşima faciasının artından kapatılması enerji giderlerini artırarak, son 23 ayın en yüksek seviyesine taşıdı.

Tokyo'daki Meiji Yasuda Life Insurance Co.'nun ekonomisti Yuchi Kodama konuya ilişkin “Başta Çin olmak üzere gelişen ekonomiler yavaşlıyor. Bu da ihracatın azalmasında önemli rol oynuyor. İhracat kademeli olarak toparlanmaya geçecek olsa da bu Japonya'nın büyümesini tetiklemeye yetmeyecek.” yorumlarında bulundu.