Advertisement

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, Tahran'ın Bağdat'a ait 130 savaş uçağını iade ettiği yönündeki haberlere ilişkin, "Bu haber zaten Iraklı makamlarca yalandı. Bizim bu asılsız iddiaları reddetmekten başka ekleyeceğimiz bir şey yok" dedi.

Afham, başta Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani olmak üzere İran askerlerinin Irak'ta savaştığı iddialarını ise "İran askerinin, özellikle de Komutan Süleymani'nin Irak'ta olduğu iddiaları gerçek değil" sözleriyle reddetti.

Şimdiye kadar Irak'tan kendilerine herhangi bir yardım talebi gelmediğini belirten Afham, "Yardım talebi gelmesi durumunda bunu Irak ile olan ilişkilerimiz ve uluslararası normlar çerçevesinde inceleriz" diye konuştu.

Geçen hafta, İran'ın 1990 yılından bu yana elinde tuttuğu Irak'a ait 130 savaş uçağını silah ve mühimmatıyla Bağdat'a iade ettiği iddia edilmişti. Irak Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı Sözcüsü Korgeneral Kasım Ata'ya dayandırılan haberde, uçakların modern silahlarla donatılarak Irak Şam İslam Devleti örgütüne (IŞİD) karşı yürütülen savaşlarda kullanılacağına yer vermişti.