Advertisement

(14:45'te güncellendi)

ABD doları, dünyanın en büyük ekonomilerinde merkez bankalarının uyguladığı teşvik tedbirlerinin volatiliteyi rekor düşük seviyelere düşürmesi ile, yen karşısında son iki yılın en düşük çeyrek dönemlik işlem aralığını kaydetmeye hazırlanıyor.

ABD'de bugün açıklanacak olan ve bir önceki açıklamadan daha düşük seviyede olarak Fed'in faiz oranlarını sıfıra yakın tutacağı iddialarını güçlendireceği tahmin edilen, birinci çeyrek revize rakamları öncesinde, dolar endeksi son bir ayın en düşüğüne yüzde 0.2 oranında yaklaştı. Yen önemli para birimlerinin çoğu karşısında güçlenirken, Güney Kore wonu Irak'taki çatışmaların risk iştahını düşürmesi ile geriledi. Endonezya rupisi, merkez bankasının ihracata destek vermek için para biriminde zayıflamaya izin vereceğini açıklamasıyla Şubat'tan bu yana en düşük seviyeye indi.

Londra bulunan BNP Paribas SA para birimi stratejistlerinden Kiran Kowshik, “Volatilite, merkez bankası likiditesi yeterli olduğu için haklı olarak düşük. Yüksek faiz karşısında düşük faizlere bakmalısınız çünkü piyasa böyle yapıyor. Yine de özel durumlarda, volatilitede yükseliş görebilirsiniz” diye konuştu.

Dolar yen karşısında yüzde 0.1'den az gerileyerek Londra saati ile 10:21'de 101.93 yen oldu ve bu çeyrekte yüzde 1.3 oranında düşüşe ilerliyor. Euro dolar karşısında 31 Mart'tan bu yana yüzde 1.2 düşüş yaşarken, bugün 1.3609 dolar düzeyinde. Euro yen karşısında yatay seyirle 138.70 yenden alıcı buluyor.

Won dolar karşısında yüzde 0.3 gerileyerek 1,020.95 oldu. Güney Kore para birimi bu çeyrekte dolar karşısında yüzde 4.3 kazanç sağlarken, bu alanda 16 önemli para birimi arasında en önde geliyor.

(14:45'te güncellendi)