Advertisement

Los Angeles nehrindeki atıl bir kanal, 1 milyar dolara yakın bir yatırımla kullanılır hale getirilecek. Terminatör 2 filminde Arnold Schwarzeneger'in tırdan kaçan bir çocuğu motorsikletle kurtadığı sahnenin çekildiği kanalda yapılacak projenin söylentisi dahi civardaki arazi fiyatlarını uçurmaya yetti.

Emlakçı Ben Stapleton, gözde bir mahalleye dönüşeceğini hayal ettiği kanal arazisinde, sanatçı atölyeleri, mağazalar ve Los Angeles silueti manzaralı apartmanlar hayal ediyor. Stapleton'a göre yatırımcılar şimdiden bölgeye akın etmeye başladı.

Benzer projeler New York ve San Antonio gibi şehirlerde başarıya ulaşmış olsa da, Los Angeles'taki kanalın uzun aylar boyunca kuru kalması projenin kaderiyle ilgili soru işaretlerini artırıyor. Eski San Antonio belediye başkanı ve CityView'ün patronu Henry Cisneros'a göre projenin başarılı olması için ciddi uğraşlar gerekiyor.

Bu arada kanalın yakınlarındaki Elysian Vadisi'nde konut fiyatları ciddi artış gösterdi. Bölgedeki ortalama tek ailelik ev fiyatları geçen yıla göre yüzde 16 artarak 699.000 dolara yükselirken, apartman fiyatları da aynı dönem için yüzde 31 artışla 388.000 dolara çıktı.