Advertisement

ABD ekonomisi, tüketici harcamalarındaki duraklama ile birinci çeyrekte son resesyonun etkilerinden bu yana en yüksek oranda daraldı.

ABD'de gayrısafi yurtiçi hasıla 2014 yılı birinci çeyreğinde yüzde 2.9 gerilerken, beklentilerin üzerinde daraldı ve 2009 birinci çeyreğinden bu yana en kötü performansı gösterdi. Kayıtların tutulmaya başlandığı 1976 yılından bu yana, rakamlar ikinci okumadan en yüksek oranda revize edildi. Geçtiğimiz ay ABD ekonomisinin yüzde 1 oranında daraldığı hesaplanmıştı.

Tüketicilerin mağazalara ve otomobil satış bayilerine geri dönmesi, şirketlerin daha fazla araç-gereç siparişi yapması ve imalat sanayinin toparlanması, yılın başında yaşanan bu düşüşün geçici olduğuna işaret ediyor. İstihdam artışı da hesaba katılınca, bu tür veriler Fed'in ekonominin gelişim gösterdiği görüşünü pekiştiriyor ve parasal genişlemeyi daha az gerekli kılıyor.

Ameriprise Financial Inc. kıdemli ekonomisti Russell Price, "İlk çeyrek gayrısafi yurtiçi hasıla rakamlarının ekonominin temel sağlığını yansıtmadığını düşünüyorum. İstihdam verileri oldukça iyiydi, maaş artışına yönelik erken sinyaller gördük, bütün bunlar talebi artıran unsurlar. Ekonominin geri kalanı da bunları takip edecektir" dedi.

Bloomberg anketine katılan 76 ekonomistin tahmin medyanı, ABD ekonomisinin birinci çeyrekte yüzde 1.8 oranında daralacağı yönündeydi. Tahminler yüzde 0.5 ile yüzde 2.4 daralma aralığında değişiklik gösterdi. ABD 2013 son çeyreğinde yüzde 2.3 büyümüştü.

Bugün açıklanan bir başka veriye göre, ABD'de dayanıklı tüketim malı siparişleri Mayıs'ta yüzde 1 geriledi. Siparişler bir önceki ayda yüzde 0.8 artmıştı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
25 Haziran 2014 Çarşamba, 19:27 Misafir 1. çeyrek sonuçlarına göre değerlendirmek çok aldatıcı olur. çünkü gerçekleri yansıtmıyor. konjöktürel bir durumdu. görülmemiş ağır bir kış oldu. millet burnunu çıkaramadı dışarı, özellikle kuzey eyaletlerinde.