Advertisement

Bloomberg'ün derlediği regülatör verilerine göre, Avustralya'da finans sektörü dışındaki kurumların Çin'in en büyük 4 bankasına borçları, sene başından Nisan'a kadar olan sürede yüzde 50 artarak 11.9 milyar dolara çıktı. Aynı dönemde Japonya'daki en büyük 3 bankaya olan borçlar ise yüzde 18 artarak 28.1 milyar dolar oldu. Asya bankaları, Avustralya'daki hacimleri 2008'deki krizden bu yana büyümeyen Avrupa bankalarının yarattığı boşluğu dolduruyor.

Küresel rakipleriyle iç pazarda rekabette ihtiyaç duydukları tecrübeyi edinmek için yurtdışında genişleyen Çin bankaları, 6 yılda Avustralya'daki kredilerini 20 kat artırdı. Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) teşviği sayesinde düşük maliyetli paraya boğulan Japonya bankaları ise, Sydney Havaalanı ve Newcastle Coal Infrastructure Group Pty. gibi şirketlere fon sağladı.

Sydney'deki BBY Ltd. Analisti Brett Le Mesurier konuya ilişkin şunları söyledi: '' Avustralya bankalarının istikrarlı varlık kalitesi, Japonya ve Çin bankalarını ülkeye çekecek. Çin bankaları kredi odaklı çalışıyor ve bunu çeşitlendirme çabası içindeler. Japon'lar ise büyümek istiyor.''