Advertisement

Birleşik Arap Emirlikleri'nin en büyük inşaat şirketi Arabtec Holding'in yeniden yapılandırma süreci, 2008'den bu yana yaşanan en kötü aylık hisse satışlarına yol açtı. Dubai'nin 650 milyon dolarlık Mayıs 2022 vadeli sukuk getirisi, Mayıs sonundan beri 5 baz puan artışla yüzde 3.5'a çıktı. Bu da rekor düşük seviyenin yalnızca 10 baz puan üstünde. Franklin Templeton Investments ME, bu getirinin dahi yatırımcıları yeni arayışlara iten bölgedeki borç satışlarındaki yükselişten kaynaklandığını düşünüyor.

Jefferies International Ltd'den Londra merkezli uluslararası kredi stratejisti Richard Segal'ın tahminleri şöyleydi: ''Sabit gelir satışlarını ciddiye almıyorum. Fiyatlar yalnızca yerel faktörlerden destek almış olsaydı borç daha kırılgan olurdu. Küresel etmenler sayesinde borç şu an daha dayanıklı.''

ABD, Asya ve Avrupa'daki teşvikler nedeniyle gelişen piyasa tahvil getirileri bu yıl rekor düşük seviyelere indi. Dubai'deki beklenti ise yükseliyor. Beklentinin yükselmesinde Dubai'nin 8 milyar dolar harcama yapılması planlanan 2020 Expo Dünya Fuarı'na ev sahipliği yapacak olmasının etkisi de mevcut.

Arabtec'in en büyük ikinci hissedarının payını azaltmasının emlak sayesinde gerçekleşen ralliyi riske atması, DFM General Endeksi'nde dün itibariyle bu ay yüzde 16 düşüşe neden oldu. Bloomberg tarafından izlenen 90 farklı endeksin yanında gösterge, 24 Haziran'a kadar bu yılın dolar bazında en iyi performans göstereniydi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
26 Haziran 2014 Perşembe, 10:20 Misafir emlak balonu patlamistir