Advertisement

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney, yılda iki kez yayımlanan finansal istikrar raporunun ardından birbirinnde önemli açıklamalarda bulundu. Carney, konut sektöründe olası risklere karşı önlem alınması gerektiğini belirtti.

Carney, konut kredilerinde hızlı artışın ekonomi için risk yarattığını belirterek, "Konut kredisi hacminde tahammül sınırlarımıza geldik" dedi. Carney, "Yeni mortgage kredisi kullanımında kredi limiti gelirin 4.5 katını aşamayacağını da belirtti.

İngiltere'de Nisan sonu itibarıyla konut kredisi borcu 1.28 trilyon sterlinle milli hasılanın yüzde 76'sı ile rekor düzeyde bulunuyor.

- Carney 'en büyük tehlike' konut piyasasına karşı harekete geçti

Mark Carney İngiltere'nin toparlanması karşısındaki en büyük tehlikenin konut piyasasası olduğunu belirtti. Carney bu durumun önüne geçmek için riskli mortgageları kısıtlayan ve tüketici borcunun sürdürürülemez oluşumunu önleyen tedbirler açıkladı.

Daha önce görülmemiş bu adımlara, sıçrayan konut talebi ve gelir kredili mortgagelardaki artış sebep oldu. İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Carney de borç seviyelerinin ekonomiyi kırılgan bir duruma soktuğunu söylemişti. Bu hamle aynı zamanda önemli bir merkez bankasının varlık balonu karşısında tedbir alarak 2008'deki finans krizinin bir tekrarının yaşanmaması adına son zamanlarda attığı en önemli adım.

Carney Londra'daki basın toplantısında '' İngiltere'deki toparlanma hız kazanıyor. Biz de BOE olarak bu toparlanmayı dayanıklı bir büyümeye çevirmeye odaklanmış durumdayız. İngiltere'nin borçluluk mirası müdahele edilmediği takdirde bu dayanıklılığı zayıflatabilir. En önemli riskler konut piyasasıyla alakalı'' yorumlarında bulundu.

Para Politikası Komitesi bugün açıkladığı tavsiyelerde, kredi alanların mortgagelarını en fazla gelirlerinin yüzde 15'i oranında ayarlamaları gerektiğini vurguladı. Komite ayrıca bankaların geri ödeme testlerini geçemeyen borçlulara da mortgage verilmemesi gerektiğini ifade etti.