Advertisement

Google Inc. yıllık geliştirici konferansında yapılan açıklamayla, telefon, tablet, akıllı saatler, arabalar ve yeni televizyon servisi için yeni yazılımını sundu. Bu, akıllı telefonlar için zaten dünyanın en üst işletim sistemi olan Android’i insanların sadece yanlarında taşıdıkları aletlerde değil,  televizyonlarla oturma odalarında, akıllı saatlerle vücutlarında ve seyahat ettikleri arabalarında kullanabilecekleri bir sistem haline getiriyor.

Dün San Francisco’da gerçekleşen konferansta konuşan Android şefi Sundar Picha, “Google yeni yazılımıyla, birbirine bağlı cihazlar arasında kusursuz bir deneyim sağlamayı istiyor. Biz her şeyi içerik açısından farkında hale getiriyoruz. Ne zaman evde, çocuklarınız olduğunuzu bilmek istiyoruz” dedi.

Arama motoru devi Google, Apple Inc., Amazon.com Inc. ve diğer dijital şirketler karşısında Android’i genişleterek temel bir yazılıma çeviriyor. Google yeni yazılımı ile daha çok cihazı, aracı ve diğer parçaları birbirine bağladıkça tüketiciler tüm ihtiyaçları için Google’dan destek alacak.

Apple ve Amazon gibi rakipleri de daha çok servisi ve cihazı bağlantılı hale getirmek için çalışıyorlar. Bu ayın başında Apple, iOS yazılımının iPAD, iPhone ve Mac işletim sistemleri için yükselen bir oranda beraber çalıştıklarını, tüketicinin iMAC’inden iPhone’undaki çağrıya cevap verebilmesiyle gösterdi. Apple, aynı zamanda ürün ekosistemini genişletmek için akıllı saatlerde ilgileniyor. Geçtiğimiz hafta Amazon yeni akıllı telefonu Fire Phone’u tanıttı. Fire Phone, Web online mağazasıyla, film kitaplığı ve diğer içerikler ile oldukça bağlantılı.