Advertisement

Dünyanın en büyük emelilik fonu Japon GPIF, yatırım denetimi ile baş edebilecek yapıya ulaşmanın öncesinde adına daha riskli varlık alımları planlıyor.

Maliye Bakanlığı'na danışmanlık yapan Yuri Okina, 128.6 trilyon yenlik (1.3 trilyon dolar) Devlet Yatırım Emeklilik Fonu'nun (GPIF) varlık fiyatları düştüğünde kayıplarını azaltmak için düzenlemelere ihtiyacı olduğunu belirtti.

GPIF'nin aynı zamanda mali durumu kötüye gittiğinde fonu muhafaza etmek için daha net bir mekanizma için anlaşması gerektiği belirtiliyor. Okina, yönetim değişikliklerinin portföylerin yeniden gözden geçirilmesinden önce tamamlanması gerektiğini ifade etti.

Başbakan Shinzo Abe geçen ay portföyün hızlıca denetlenmesi talimatını vermiş, bunu büyüme stratejilerinin arasına da eklemişti. Bunun üzerine tahvil ağırlıklı GPIF'nin gelecek aylarda yerli hisseleri, varlıkların yüzde 20'si seviyesine çıkarması bekleniyor. Yönetim yapısıyla ilgili değişiklikleri ve yönetim kurulu oluşturulmasını içeren reformlar, mecliste bir önceki görüşmede gündeme alınmadığı için uzun sürebilir.

Ekonomist Okina 23 Haziran'da GPIF ile ilgili şunları söyledi: ''Herkesin öncelikli hedefi ve odak noktası GPIF'nin Borsayı nasıl yeniden canlandıracağının anlaşılması. Fonun yönetim yapısını belirlemesi ve aynı anda nasıl adımların atılacağına karar vermesi de gerekli olan diğer noktalar.''