Advertisement

(19:45'te güncellendi)

Avrupa hisseleri, yatırımcıların ABD Tüketici Güveni verisinin Haziran ayında yükselmesine ağırlık vermesiyle Nisan ayı başından bu yana en büyük haftalık düşüşü gösterdi.

Mediaset SpA, Exane BNP Paribas'ın şirket hisselerine tavsiyesini artırması ile yüzde 4 değer kazandı. Ophir Energy Plc, UBS AG tarafından hisse notunun düşürülmesi ile yüzde 5.4 geriledi. Imagination Technologies Group Plc, Intel Corp.'un şirketin yüzde 9.3'lük hissesini satması ile yüzde 5.8 düşüş yaşadı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1’den az ilerleyerek, 341.97 puan ile kapanış yaptı. Endeks bu hafta, yatırımcıların Irak'taki kriz ve hayal kırıklığı yaratan ABD ekonomik verilerine ağırlık vermesi ile yüzde 1.8 geriledi.

Londra’da bulunan Hargreaves Lansdown Plcs hisse senetleri müdürü Richard Hunter, “Yatırımcılar, düşük hacimler ve volatilite ile piyasayı hareketlendirecek bir sonraki katalizörü bekliyorlar. ABD bu hafta karışık mesajlar verdi” yorumunda bulundu.

Bloomberg’in derlediği verilere göre, Stoxx  600 hisselerinin işlem hacmi, son 30 gün ortalamasının yüzde 11 altında seyretti.

Ulusal gösterge endeksleri, 18 Batı Avrupa piyasasının 11’inde yükseliş gösterdi. Fransa’nın CAC 40 endeksi, yüzde 0.1 oranında gerilerken, Almanya’nın DAX endeksi yüzde 0.1 yükseldi. İngiltere’nin FTSE 100 endeksi ise yüzde 0.3 düşüş ilerleme kaydetti.

(19:45'te güncellendi)