Advertisement

Irak'ta hükümet güçleri ile savaşan radikal militanlar, planladıkları İslam devleti için silah ve mühimmattan daha fazlasına ihtiyaçları olduğunun farkında.

IŞİD'in Suriye'de elinde bulunduruğu petrol sahaları ve tesislerine eklemek istediği, Irak'ın kuzeyindeki en büyük petrol rafinerisi olan Beyci (Baiji) etrafında süren çatışmalar giderek artarken, örgüt ayrıca diğer üretim merkezleri ile enerji istasyonlarını da yakından takip ediyor. IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi, elindeki varlık ve toprak bakımından, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi'ndeki destekçilerine dayanan Usame bin Ladin yönetiminde El Kaide'nin hiçbir zaman sahip olamadığı finansal güce sahip.

Washington'da bulunan Georgetown Üniversitesi Orta Doğu uzmanı Paul Sullivan, "IŞİD, Afganistan'ın ekonomik olarak geri kalan ya da çöllerde ve mağaralarda gizlenenlerinden değil. IŞİD, dünyanın petrol, gaz ve ticaret bakımından hayati bir bölgesinin içinde. Genişledikçe fazlasını alabilir"  dedi.

El Kaide, şu anda IŞİD'in kontrol altında tuttuğu, Musul'un da aralarında bulunduğu Irak topraklarında ABD güçleri ile savaşmış ve kaybetmişti. Örgütün bir kolu da Yemen'in güney bölgesindeki dağlarda iyi korunan bir bölge oluşturmuş, bu bölge Suudi güçleri tarafından 2004'te bastırılmıştı. IŞİD kilit noktaları elinde bulundurarak, terör örgütüne akan parayı kesmeye çalışan küresel çaptaki çabaları engellemeyi başarabilir.

Abu Dhabi merkezli Delma Institute analistlerinden Hassan Hassan, "Irak'ın kuzeybatısında bulunan, Fırat Nehri üzerindeki Haditha Dam barajı ve Mart'tan bu yana faaliyet göstermeyen, günlük 600,000 varil kapasiteli petrol boru hattı da, IŞİD'in hedefleri arasında bulunuyor" dedi.