Advertisement

Euro Bölgesi'nde enflasyon Haziran'da değişiklik göstermeyerek, Avrupa Merkez Bankası (AMB) hedefinin yarısından da düşük seyrini sürdürdü ve AMB Başkanı Mario Draghi'nin fiyatları canlandırma ve büyümeyi hızlandırma konularında karşılaştığı zorlukları ortaya koydu.

Tüketici fiyatları Haziran'da yüzde 0.5 artış göstererek, Mayıs ayı verisi ve Bloomberg anketine katılan 35 ekonomistin tahmin medyanı ile aynı seviyede gerçekleşti. Mayıs'ta yüzde 0.7 artış gösteren Çekirdek TÜFE ise yüzde 0.8 artarak, yine yüzde 0.7 düzeyindeki ekonomist beklentilerini geride bıraktı.

Amsterdam'da bulunan ING Groep NV kıdemli Avrupa ekonomisti Martin van Vliet, "Bu rakamlar AMB üzerindeki parasal genişlemeye açık kapı bırakma baskısını sürdürüyor. Avrupa'nın Japonya'nın yaşadığı deflasyonu yaşama riskini konuşmak için henüz erken. Hala kırılgan bir ekonomik durum var" dedi.

Bloomberg tarafından düzenlenen bir başka ankete göre, ekonomistlerin tahmin medyanı Euro Bölgesi ekonomisinin ikinci ve üçüncü çeyrekte yüzde 0.3, son çeyrekte ise yüzde 0.4 büyüyeceği yönünde.