Advertisement

(16:30'da güncellendi)

Ekonomik büyümedeki canlanmanın yatırımcıları cezp etmesi ile gelişen piyasa hisseleri, Eylül 2012’den bu yana en büyük çeyrek dönemlik kazanca ilerliyor. Bulgaristan hisseleri ise geçen haftaki 5 ayın en düşük seviyesinden yükselerek, gelien piyasalardaki en büyük artışı gösterdi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.4 artarak Londra saati ile 13.47’de 1,050.62 puana ulaştı ve bu çeyrekteki yükselişi yüzde 5.6’ya taşıdı. Endeks, üst üste 5 ay yükselerek 2007’den bu yana en uzun süreli ralliye hazırlanıyor. Gelişen ülke para birimleri 3 ay içinde, bugün itibarıyla yüzde 0.8 değer kazandı ve Güney Kore öncülüğündeki yükseliş 2012 sonundan bu yana bu oranda ilk kez görülüyor. Rusya rublesi dolar karşısında, yüzde 0.7 gerileyerek, 2012’den bu yana en iyi çeyrek dönemlik performansını düşürüyor.

Varlık yöneticileri, Çin ve Hindistan gibi ülkelerdeki ekonomik büyüme iyimserliği ile bu çeyrekte ABD’de listelenen gelişen ülkeler yatırım fonlarına 2012’den bu yana en büyük oranda, 11 milyar dolara yakın yatırımda bulundu. ABD’de ekonomik toparlanmanın yavaş ilerlemesi, FED’in faiz oranlarını bir süre daha rekor düşük seviyede tutmaya devam edeceği söylentilerini güçlendirdi.

ING Investment Management Co. gelişen piyasa stratejistlerinden Maarten-Jan Bakkum, “Gelişmiş ülke para politikasının uzun bir süre gevşek kalacağı beklentileri, hisselerdeki yükselişi destekledi. Pozisyonların son aylarda büyük oranda değişmesiyle, gelişen piyasa hisselerinin daha iyi performans sergileme ihtimali şu an daha düşük” yorumunda bulundu.

(16:30'da güncellendi)