Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Irak riski nedeniyle Türkiye'nin kredi riskinin arttığını belirtti.

Moody's tarafından yayınlanan "Haftalık Kredi Görünümü Raporu"nda, Irak'taki gelişmelerden ötürü Türkiye'de büyüme ve cari açığın olumsuz etkileneceği ifade edilirken, "Irak riski Türkiye'nin ihracatını baskı altında tutacak" sözlerine yer verildi.

Raporda Irak'ın Türkiye için 12 milyar dolar ile ikinci büyük ihracat piyasası olduğu ve 2013 yılında ihracatın yüzde 8'inin Irak'a yapıldığı belirtildi.

"Irak'taki sorun uzun bir süre daha devam eder ve Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ne sıçrarsa, bu durum Türkiye'nin ihracatına yüzde 15, yani gayrısafi yurtiçi hasılaya yüzde 3 kadar olumsuz etki ederek, önemli bir iz bırakabilir" denilen raporda, bu yılın birinci çeyreğinde ihracatın yıllık bazda yüzde 11 büyüyerek, GSYİH'ye yüzde 4.3'lük katkıda bulunduğuna dikkat çekildi.

Moody's ayrıca, Aralık 2013'te 65.1 milyar dolar olan 12 aylık toplam cari açığın Nisan 2014'te 56.8 milyar dolara gerilediğini belirterek, "Cari açığın yılın geri kalanında da azalmaya devam ederek, yıl sonunda 46 milyar dolar olacağını bekliyoruz" denildi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Haziran 2014 Pazartesi, 16:10 Misafir demekki türkiyenin durumu iyi. (haberi düşmandan al)
30 Haziran 2014 Pazartesi, 15:50 Misafir yakında papua yeniginedeki tsunami türkiyeyinin kredi notunu olumsuz yönde etkileyebilir derlerse hiiç şaşırmam!