Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Mick Jagger'ın bir zamanlar dediği gibi Amerika dava meraklısı bir ülke. Kongre'deki Cumhuriyetçiler'in sözcüsü John Boehner, bu tezi doğrulamak istermiş gibi gözüküyor.

Boehner geçen hafta Kongre'nin başkanlık yemininde geçen 'ülkenin yasalarını icra etme' ahdini uygulamaya zorlamasını sağlayan bir yasayı geçirmeye çalışacaklarını duyurdu. Demokrat'ların çoğunlukta olduğu Senato'dan geçme şansı bulunmayan bu yasa tasarısının tek amacı başkan  Barack Obama'yı zor durumda bırakmak. Muhalefet bunu yaparken de Obama'nın yasalara aykırı hareket ettiği iddiasını daha fazla gündeme getirme arayışında.

Obama'nın bir takım yasal gereksinimleri uygun bulmadığı için görmezden geldiği doğru. Boehner'ın bu noktada eli kuvvetli, ancak bu sorunun çözülebileceği mecra Amerikan Yüksek Mahkemesi değil. Mahkeme başkanların olası hukuksuzluğunu görüşmeye yetkili, ancak bunun gerçekleşebilmesi için başkanın yasalarla suç olarak belirlenen bir icraatta bulunması gerekiyor. Yani mahkemenin tavsiye mahiyetinde bir karar alma yetkisi yok.

Buna karşılık Kongre ise başkanın yasaları uygulamaması durumunda çok da çaresiz sayılmaz. Kongre böyle bir durumda soruşturma açarak tanıkları dinleme yetkisine sahip. Bu önlemler etkili olmazsa, Kongre ek yasalar çıkararak başkanı zor durumda bırakabilir. Son olarak federal kurumların fonlarını kesme ve başkan hakkında suçlama yapmak da Kongre'nin tasarrufunda.

Boehner'ın tasarıs, Kongre'ye başkan her yasa geçirdiğinde değerlendirerek uygulanmasının beğenilmemesi halinde dava açma yetkisi vermeyi öngörüyor. Bu durumun gereğinden fazla sayıda davaya yol açması kaçınılmaz. Yasanın geçmesi durumunda ise başkanla Kongre'nin birlikte çalışması şimdikinden daha da zor hale gelebilir.

Boehner serzenişinde haklı olsa da, bu yöntemle sıkıntılarını gidermesi zor gözüküyor.