Advertisement

İsrail Ordusu, Gazze'ye gece düzenlediği hava saldırılarında 34 hedefi vurduğunu bildirdi.

İsrail Ordusundan yapılan açıklamada, 3 Yahudi yerleşimcinin kaybolduktan 18 gün sonra cesetlerinin dün akşam El-Halil kentinde bulunmasının ardından Gazze'den İsrail'e 18 füze atıldığı, buna karşılık İsrail Hava Kuvvetlerine ait uçaklarının Gazze şeridinde 34 hedefe hava saldırısı düzenlediği belirtildi.

Açıklamada, İsrail Ordu sözcüsü Yarbay Peter Lerner'in, "İsrail devleti, sivillerin huzurlu bir şekilde yaşayabilmeleri için hareket etmeye devam edecektir. Hamas terör örgütü ve uzantıları Gazze'den yapılan her türlü terör eyleminin tek sorumlusudur" sözlerine de yer verildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu 3 yahudi yerleşimcinin ölü bulunmasının ardından dün gerçekleştirdiği güvenlik kabinesi toplantısı öncesi yaptığı açıklamada olaydan bir kez daha Hamas'ı sorumlu tutarak, "Hamas bunun bedelini ödeyecek" diyerek Gazze'ye yapılacak operasyonun sinyalini vermişti.

 

-Evleri havaya uçurdu

İsrail ordusu, 12 Haziran'da kaybolan ve dün ölü bulunan 3 yerleşimciyi kaçırmakla suçladığı Amir Ebu Iyşe ile Mervan el-Kavasımi'nin evini havaya uçurdu.

İsrail ordusu, Ebu Iyşe ile Kavasımi'nin evlerini patlayıcı yerleştirerek yıktı. Yıkılan evlerin her biri 2 katlıydı.

Batı Şeria'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin cesetlerine ulaşıldığının açıklanmasının ardından, İsrail askerleri, yerleşimcileri kaçırmakla suçladığı Hamas hareketi mensubu Ebu Iyşe ve Kavasımi'nin El-Halil'deki evlerine baskın düzenlemişti.

İsrail'in önde gelen gazetelerinden Haretz'in son dakika verdiği haberde de İsrail askerlerinin gece saatlerinde, Kavasıme ve Ebu Iyşe'nin ailelerinin El Halil'deki evlerini sararak, içeride bulunanları dışarı çıkardıktan sonra her iki eve de patlayıcı döşeyerek havaya uçurduğu belirtildi. Haberde patlama sırasında bir Filistinli çocuğun yaralandığı bilgisine yer verildi.

İsrail ordusundan dün akşam yapılan açıklamada, 12 Haziran'da kaybolan yerleşimcilerin cesetlerinin, El-Halil kenti yakınlarında bulunduğu belirtilmiş, gelişmeler üzerine Başbakan Binyamin Netanyahu, Güvenlik Kabinesi'ni olağanüstü toplantıya çağırmıştı.

İsrail yönetimi, 12 Haziran'da, Batı Şeria'daki Gush Etzion yerleşim biriminde kaybolan 3 Yahudi yerleşimci gencin kaçırıldığını iddia etmiş, bundan Filistin yönetimini sorumlu tutmuştu. İsrail Parlamentosu, bu kişilerin bulunması için orduya operasyon dahil, geniş yetkiler vermişti.

Filistin Esirler Cemiyeti, İsrail askerlerinin 18 gündür sürdürdüğü operasyonlarda şu ana kadar eski bakan ve milletvekillerinin de aralarında bulunduğu 589 Filistinliyi gözaltına aldığını açıklamıştı.