Advertisement

Japonya kabinesi, güvenlik politikasında ordunun denizaşırı bölgelerde çatışmasının önünü açacak, dönüm noktası niteliğinde bir değişikliği onaylamaya hazırlanıyor.

BBC'nin haberine göre, Japonya'da bu sabah iktidar milletvekillerinin onayladığı yasa değişikliğinin, günün ilerleyen saatlerinde kabine tarafından da kabul edilmesi bekleniyor.

Japonya anayasası, meşru müdafaa dışındaki durumlarda çatışmaların çözümü için güç kullanmayı yasaklıyor. Söz konusu yasada yapılan değişiklik, saldırı altındaki müttefikleri savunmak için güç kullanımı anlamına gelen "kollektif meşru müdafaaya" olanak sağlayacak.

Japonya'nın Asya-Pasifik bölgesinde değişen güvenlik ortamına uyum sağlaması gerektiğini belirten Başbakan Shinzo Abe'nin, yasa değişikliği için çaba harcadığı biliniyordu.

Japonya'nın müttefiki ABD'nin yasa değişikliğini hoş karşılayacağı, Çin'in ise buna öfkeleneceği belirtiliyor.

Karar, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra barışçıl bir kimlik benimseyen ülkede çok tartışmalı bir konu olarak değerlendiriliyor.

Pazar günü başkent Tokyo'da öngörülen değişikliği protesto etmek isteyen bir kişi kendini yakmıştı. Binlerce kişi dün de yasa değişikliğini protesto etmek için Tokyo'da gösteri düzenlemişti.

Shinzo Abe'nin girişimi, bazı çevreler tarafından Japonya anayasasının pasifizmi benimseyen 9. maddesinin kaldırılmasına ya da kalıcı biçimde revize edilmesine yönelik ilk adım olarak da yorumlanıyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
01 Temmuz 2014 Salı, 11:34 Misafir pasifikte sular ısınmaya devam ediyor,cinle japonya arasındaki adalar krizi birbirini hic sevmeyen iki ülkeyi çatışma noktasına getirebilir,abd basra ve akdenizdeki deniz guzlerinin önemli bir bölümünü uzakdoğuya gönderdi artık önceliği orası.korede de zaman zaman ufak tefek çatışmalar sınırda oluyor.3.cu dünya savası o bölgede başlayabilir.!