Advertisement

Japonya hisseleri, yatırımcıların iş dünyası güveni anketine ağırlık vermesi ile yükselerek, Asya hisselerini altı yılın zirvesine taşıdı.

GS Engineering & Construction Corp. Seul'de yüzde 7 tırmanarak sanayi hisselerindeki kazançlara öncülük etti. Tayvanlı bilgisayar çipi üreticisi Epistar Corp., Formosa Epitaxy Inc.'i satın alma planları yapması üzerine yüzde 4.9 değer kazandı. Video oyun üreticisi Square Enix Holdings Co. ise Çin'de ortak arayışına girmesiyle yüzde 6.5 yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 yükselerek Hong Kong saati ile 14:21'de 146.22 puan oldu ve 9 Haziran 2008'den bu yana en yüksek kapanışa doğru ilerliyor. Endekste işlem gören 10 sektör grubunun tamamı yükselirken, dün sona eren ikinci çeyrekte yüzde 5.6 oranında artış kaydedildi. Japonya'da Topix endeksi, ülke merkez bankasının Tankan anketinin şirketlerin yatırım planlarını artırdığını ortaya koyması ile yüzde 1.1 yükseldi.

Güney Kore Kospi endeksi yüzde 0.2 geriledi. Avustralya S&P/ASX 200 Endeksi, ülkenin merkez bankasının bugünkü toplantıda politika faizini rekor düşük seviyede tutması ile yüzde 0.4 geriledi. Yeni Zelanda NZX 50 Endeksi ise yüzde 0.1 ilerledi.