Advertisement

HSBC Markit Türkiye PMI Haziran'da 48.8 ile Ağustos 2011'den bu yana en düşüğe gerileyerek, Türkiye mal üretim sektöründe genel olarak ticaret ikliminin kötüleştiğine işaret etti. Endeks Mayıs'ta 50.1 düzeyindeydi.

Rakamlar, Temmuz 2013’ten bu yana ilk olumsuz ve Ağustos 2011’den bu yana en düşük ölçüm oldu.
Endekste 2012 ortasından bu yana ilk kez üst üste düşüş yaşanarak, yeni siparişler birbirini takip eden ikinci ayda da düştü. Üç aylık dönem esasına göre, ikinci çeyrekte ortalama PMI, 2009 yılının 2. çeyreğinden bu yana en düşük seviye olan 50,0 olarak ölçüldü.

Rapor'da fabrika çıkışları, yeni siparişler, ihracat, birikmiş işler ve satın alma faaliyetlerinin ay boyunca gerilediği de görülürken, "Firmalar genel olarak azalan talep akışını durgunlaşan piyasa koşullarına ve özellikle Orta Doğu’da hüküm süren jeopolitik belirsizliklere bağladılar" ifadelerine yer verildi. Yeni ihracat siparişleri Temmuz 2013’ten bu yana ilk kez geriledi.

Son anket bulgularından elde edilen en olumlu sonuç, Haziran ayında imalat sektöründe iş imkânlarının artmaya devam etmesi oldu. Sektörde istihdam Haziran 2009’dan bu yana her ay artmış olsa da, son dönemde iş yaratma hızı Mayıs ayında ölçülen 22 ayın en düşük hızıyla paralel seyretti.

HSBC Türkiye Ekonomisti Melis Metiner, son PMI araştırma bulguları hakkında yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Haziran ayı satın alma yöneticileri endeksi imalat sanayindeki toparlanma trendinin tersine döndüğüne işaret ediyor. Haziran ayında alınan toplam siparişler ve ihracat için alınan siparişler düşerken, 47.8 değerini alan toplam üretim hacmi endeksi ise, 2009 yılı Nisan ayından beri en düşük seviyesine geriledi.

Haziran ayı verileri, aynı Mayıs ayı verileri gibi, imalat sanayinde büyümenin yavaşladığına işaret ediyor. Bekleyen siparişler son dört aydır düşmekte, bu atıl kapasitenin artacağının bir işareti. Girdi alımların Haziran ayında düşmesi ise şirketlerin kısa vadede talep koşullarında bir düzelme beklemediklerin gösteriyor. Kısacası, birinci çeyrekteki güçlü sanayi üretim performansının ikinci ve üçüncü çeyrekte ivme kaybetmesi olası görünüyor.”