Advertisement

(19:40’ta güncellendi)

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’de tahminlerin üzerinde gelen istihdam verisinin, beklentilerin altında kalan fabrika siparişlerini dengelemesi ile Avrupa hisseleri, dün 2 aya yakın bir sürenin en yüksek kazancının ardından, yükseliş gösterdi.

Chr. Hansen Holding A/S, üçüncü çeyrek gelirinin tahminleri aşmasıyla yüzde 4.3 yükseldi. Dufry AG, Goldman Sachs Group Inc. şirket hisseleri için tavsiyesini yükseltmesiyle yüzde 2 değerlendi. Orange SA, Fransız telekomünikasyon piyasasının birleşimine dahil olamayacağını söylemesiyle yüzde 3.5 geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 yükselerek 345.68 puan ile günü tamamladı. Endeks geçtiğimiz ay sonu itibarıyla, 10 Haziran'daki seviyesinden yüzde 2.2 gerilemişti. Endeks dün yüzde 0.9 yükseldi. Stoxx 600 tahmini gelirlerin 15.6 katı işlem görerek, bu yılın en yüksek seviyesine yakın düzeyde seyretti.

Viyana’da bulunan Raiffeisen Capital Management hisse senetleri müdürü Herbert Perus, “Piyasalar, Pazartesi günü kısa dönemli bir düşüş yaşadı ancak ben yükselişin devam edeceğini öngörüyorum. Piyasa değerlemeleri biraz gergin görünüyor ama bireysel bazda uygun hisseler bulunabilir” yorumunda bulundu.

ABD’de fabrika siparişleri Mayıs ayında yüzde 0.5 oranında düştü. Nisan ayında ise yüzde 0.8 yükseliş göstermişti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 0.3 düşüş görüleceği yönündeydi.

(19:40’ta güncellendi)