Advertisement

Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko'nun ateşkesi sona erdirerek doğudaki bölgeleri ayrılıkçılardan geri alma sözü vermesinin ardından Ukrayna, Rusya, Almanya ve Fransa dışişleri bakanları bugün bir araya gelecek.

Rus Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Alman mevkidaşı Frank-Walter Steinemeier'ın Berlin'de buluşma teklifini ikili telefon görüşmesinin ardından kabul etti. Lavrov bir başka konuşmada John Kerry'den Ukrayna'nın Rus yanlısı isyancılara karşı saldırılarını durdurmalarını talep etti.

Poroşenko, 20 Haziran'da başlattığı ateşkesi isyancıların 100 kere ihlal ettiğini öne sürerek dün sonlandırmıştı. ABD ve AB'nin gündeminde ise Rusya'ya karşı yaptırımların genişletilmesi var. Rusya devlet başkanı Vladimir Putin dün diplomatlara hitaben yaptığı konuşmada Poroşenko'nun, AB yetkililerinden ve kendisinden gelen ateşkesin uzatılması çağrılarına kulak asmadığını belirtti.

Ukrayna'nın askeri müdahele seçeneğini tercih ettiği ifade eden Putin '' Onu güvenli, istikrarlı ve terkedilemez barışa giden yolun savaştan geçmediği konusunda ikna edemedik. Poroşenko bu güne kadar askeri harekat kararlarıyla doğrudan ilişkili değildi. Ancak bu kararla hem askeri hem de daha önemli olan siyasi açıdan tam sorumluluğu üstlenmiş oldu'' dedi.