Advertisement

(21:15’te güncellendi)

Dolar önemli para birimleri karşısında, verilerin Haziran ayında istihdamın beklentilerin üzerinde artığını göstermesi ve ABD ekonomisinin yükseliş sinyalleri vermesi ile 8 haftanın en düşük seviyesinden yükseliyor

Euro sterlin karşısında, Fransa Başbakanı Manuel Valls’ın AMB’nin euroyu zayıflatması için daha ileri gitmesi gerektiğini söylemesi üzerine, 21 ayın en düşük seviyesine geriledi. Politika yapıcıları yarın Frankfurt’ta toplanacak. Dolar, Fed Başkanı Yellen’in finansal istikrarı bozacağı endişesiyle para politikasını değiştirmenin gereklilik olmadığını söylemesinin ardından yükselen seviyesini korudu. Avustralya doları ise ticaret açığının tahminlerin üzerinde genişlemesinin ardından değer kaybına uğradı.

New York’ta bulunan Credit Agricole SA makro stratejisti Mark McCormick, “Dolar, beklenenden çok daha iyi durumda. ABD faizlerinin biraz yükselmesiyle, ABD ekonomisinde yılın ikinci yarısında toparlanma görmeye başlıyoruz ve bu durum doları destekleyecek” dedi.

Doların 10 önemli para birimi karşısında hareketlerini izleyen Bloomberg Spot Dolar Endeksi, yüzde 0.2 yükselerek New York saati ile 12:22’de 1,004.95 seviyesine ulaştı. Endeks, dün 1,002.25 puan ile 8 Mayıs’tan bu yana en düşük seviyesine gerilemişti.

Euro dolar karşısında, yüzde 0.2 düşerek 1.3650 dolar seviyesinde. Euro dün ise 1.3700 seviyesine çıkarak, 21 Mayıs’tan bu yana en güçlü seviyesine ulaşmıştı. Euro yen karşısında 138.94 seviyesinde yatay seyrediyor. Yen dolar karşısında yüzde 0.3 gerileme ile 101.79 yen oldu.

(21:15’te güncellendi)