Advertisement

İslami mortgage sağlayıcısı Emlak Finans PJSC, kredi verenlerine 5 Haziran'da yeni bir borç yapılandırması planı teklif etti. Teklif yıllardır süren 2.7 milyar dolarlık borç görüşmelerini sonlandırabilir. Dubai'deki 2009 krizine neden olan şirketlerden konut üreticisi Nakil PJSC, geçen hafta 1.5 milyar dolarlık banka kredilerini erken ödeyeceğini duyurmuştu. Ödeme planları, DFM General Index'in yüzde 22 düşerek Emirlik'teki 6 yıllık en kötü hisse satışlarına neden olduğu ayda açıklandı.

Dubai hisse seneti piyasası düşüşteyken kredilerin çoğunun desteklendiğini belirten Bangalore'daki SJS Markets analisti Deepti. S.M. '' Tahvil ve kredi piyasalarındaki görünüm olumlu seyrederken, şirketler de borçlarını yeniden yapılandırmaya veya refinansmana gitmeye çalışıyor'' dedi.

Emlak'ın borç müzakereleri Dubai'deki en son görüşmelerin arasında. Son olarak Emirlik'in liderinin sahip olduğu yatırım şirketi Dubai Grup, Ocak ayında borçlulalarıyla 6 milyar dolarlık anlaşma yapmıştı. Dubai'nin tehlikeli düzeydeki borç mirasından kurtulma süreci, sukuk getirilerini Haziran ayında rekor düşük seviyelere çekmişti.

-Dubai Borsa

Dubai Borsası'ndaki hisse senetleri Mayıs ayında don 5 yılın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından yüzde 26 geriledi. Bununla birlikte bu hafta toparlanmaya geçen hisse senetleri son iki günde toplamda yüzde 7 kaybını azalttı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
02 Temmuz 2014 Çarşamba, 15:20 Misafir Evet ayni emlak balonu bizi bekliyor..Agustos sonrasi ist.borsasi en az %25 dususe hazir olmali yatirimcilar..