Advertisement

Fed Başkanı Yellen Washington’da yaptığı konuşmada, düşük faiz oranlarının finansal sistemin istikrarını bozacağı endişesiyle Fed’in faiz oranlarını yükseltmeye başlamasında gereklilik görmediğini belirtti.

Yellen açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“ABD’de finansal istikrar konusunda endişe bulunmuyor ve faiz politikası, finansal istikrara değil istihdama odaklanmalıdır. Finansal istikrarı, faiz oranlarıyla düzenlemeye çalışmak enflasyon ve istihdamda kötü etki yaratabilir. Düşük enflasyon oranları ise finansal pazara katılımı artırırken, risk iştahını yükseltebilir. Varolan riskleri hafifletmek için makro ekonomik adımlar atılmalıdır ve son yıllarda parasal politika ekonomik toparlanmayı desteklemiştir"

Yellen konut fiyatlarının düşmesinin, ABD tarihinde, büyük resesyondan bu yana  en büyük ekonomik düşüşü getireceğini öngöremediklerini ve finansal istikrara karşı risklerin 2010’dan beri arttığını ifade etti. Makro ihtiyati tedbirlerin temel savunma politikası olması gerektiğinin altını çizen Yellen, bazı ülkelerde emlak fiyatlarının ciddi şekilde yükseldiğini, işsizlik ve enflasyon hedeflerinin tutmadığını belirterek, çözümü finansal istikrarı makro ihtiyati tedbirlerde bulduklarını söyledi. Norveç, İşveç ve Kanada gibi ülkelerde mortgage oranlarının sıkılaştırıldığını, kredi, borç ve gelir oranlarında sıkılaştırmaya gidildiğini ifade eden Yellen, finansal istikrarın sağlanması için makro ekonomik adımlar atılması gerekliliğinin altını çizdi.

Düşük faiz oranlarının yüksek getiri arayışlarını teşvik etme potansiyeli olduğunu söyleyen Yellen istikrarı desteklemek için faiz oranlarını yükseltmenin istihdamda oynaklığı artıracağını söyledi.

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
03 Temmuz 2014 Perşembe, 09:08 Misafir Bence konut fiyatları zaten yüksek önemli olan faizin 0.50 lere inmesi.