Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin euro bölgesinin zordaki toparlanmasına çare için açıkladığı olağan ve standart dışı önlemler bir ayını doldurdu. Ancak ekonomistler faiz oranlarının daha ne kadar sıfıra yakın kalacağı gibi bazı karanlıkta kalan noktaların aydınlatılmasını bekliyor. Draghi bugün Frankfurt'ta yapacağı açıklamada bu noktaları açıklığa kavuşturabilir.

Amerika ve İngiltere merkez bankaları krizden çıkış döneminin sonuna gelindiğinin sinyallerini verirken AMB halen olası bir gerilemeye karşı tedbirli davranıyor. Draghi'nin önümüzdeki 2 ila 4 yıllık dönemde faiz oranlarının nasıl bir yol izleyeceğiyle ilgili açıklamalar yapması, yatırımcıların en kötü dönemin geride kaldığına olan inancını artıracaktır. Yatırımcılar desteğin de onlar hazır olana kadar sürmesini ümit ediyor.

Draghi'nin faizleri 2016 sonuna kadar artırmayacağını açıklamasını bekleyen ABN Amro'nun makro araştırmalar müdürü Nick Kounis'' Draghi'nin kredilerin 4 yıllık süresinden bahsetmesi hedef saptırmaya yönelikmiş gibi anlaşıldı. Başkan sanki faizlerin daha da uzun süre böyle kalacağını anlatmak istiyordu. Ancak bu denli uzun vadeli açıklamalar çok inandırıcı değil'' dedi.

Bloomberg News anketine katılan bütün ekonomistler AMB yetkililerinin faiz rakamlarını sabit tutmasını bekliyor. Para politikası Kurumu aylık faiz kararını bugün Frankfurt'ta saat 1:45'te açıklayacak. Draghi ise 45 dakika sonra basın toplantısı düzenleyecek.

AMB 5 Haziran'da bankalara 4 yıl boyunca gösterge faiz oranının çok az üstündeki sabir orandan fon sağlayacağını açıklayarak, borçlanma maliyetlerindeki görünümü karıştırmıştı. Bu programın daha çok ilgi görmesini sağladı. Ekonominin toparlanmasıyla daha fazla banka AMB'nin düzenli nakit arzının maliyetinin artacağanı beklemeye başladı. Krediler şirketlere ve hane halkına borç veren bankalarla sınırlı.