Advertisement

(20:45’te güncellendi)

WTI petrol, Irak ve Libya’daki gelişmelerin petrol üretimi ile ilgili endişeleri hafifletmesiyle düşüşün altıncı gününe girerken, 2012’den bu yana en uzun süreli gerilemeyi kaydediyor. Brent petrolü ise geriliyor.

Libya, ülkenin doğusunda bulunan iki petrol terminalini kontrolün isyancıların elinden alınmasının ardından yeniden faaliyete açıyor. Terminaller, geçtiğimiz bir yıl boyunca faaliyet göstermemişti. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) ikinci büyük üreticisi Irak'ta çatışmalar, ülkenin petrol üretiminin dörtte üçünü karşılayan güney bölgelere henüz sıçramadı. 4 Temmuz resmi tatilinde ABD’de Arthur fırtınasının gerçekleşmesinin sürücüleri yollardan uzak tutacak olması, WTI petrolün düşmesinin nedenlerinden birini teşkil ediyor.

Chicago’da bulunan Price Futures Group kidemli piyasa analisti Phil Flynn, “Irak ve Libya’daki gelişmelerle petrol üretiminin aksayacağı endişeleri azalıyor. Piyasa, Irak’ın güney bölgesinde bulunan petrol üretiminin etkilenmeyeceğini varsayıyor. Arthur fırtınası ise petrol talebine büyük tehdit teşkil edecek” ifadelerini kullandı.

Ağustos vadeli WTI petrolün varil fiyatı, Nymex elektronik işlemlerde, 64 sent gerileyerek 103.84 dolardan fiyatlandı. Kontrat dün 86 sent düşüşle 104.48 dolar oldu ve 11 Haziran'dan bu yana en düşüğe geriledi. Tüm kontratlarda işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 10 altında seyretti.

Ağustos vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında, 53 sent veya yüzde 0.5 düşüşle 110.71 dolar oldu. Tüm kontratlarda işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 58 yukarısında seyretti. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 6.68 dolar olurken, dün 6.76 dolar seviyesindeydi.

(20:45’te güncellendi)