Advertisement

(14:15'te güncellendi)

İsveç kronu, Eylül 2011’den bu yana en büyük düşüşü gerçekleştirdi ve İsveç tahvilleri, merkez bankasının faiz oranlarını beklentilerin üzerinde düşürmesinin ardından, ralli yaptı. Altın ve gümüş, ABD tarım dışı istihdam verisi ve AMB para politikası kararı öncesinde değer kaybına uğrarken, Avrupa hisseleri yükseldi.

İsveç kronu euro karşısında, yüzde 1.8 düşerek New York saati ile 06:00’da 9.3225 seviyesine geriledi. 10 yıllık İsveç tahvil faizi, 4 baz puan düşüş ile yüzde 1.85 oldu. Avustralya doları ABD doları karşısında, merkez bankası Glenn Stevens’ın para biriminin aşırı değerlenmiş olduğunu söylemesinin ardından yüzde 0.7 geriledi. Stoxx Europe 600 Endeksi, yükselişini 3. günde de sürdürerek yüzde 0.3 arttı. Standard & Poor’s 500 Endeks vadelileri, endeksin rekor seviyede kapanış yapmasının ardından yüzde 0.1’den az yükseldi. Altın yüzde 0.3, gümüş ise yüzde 0.5 değer kaybetti.

İsveç Riksbank, gösterge faiz oranını 50 baz puan düşürerek yüzde 0.25 oranına çekti. Ekonomistlerin tahminleri 25 baz puan düşürüleceği yönündeydi. Dün açıklanan ABD istihdam verisinin Haziran ayında 2012’den bu yana en büyük yükselişi göstermesinin ardından bugün aylık tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. Ekonomistler bugün yapılacak AMB toplantısı öncesinde, AMB Başkanı Mario Draghi’nin geçtiğimiz ay sağladığı benzeri görülmemiş teşvikin ardından Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranlarında büyük olasılıkla herhangi bir değişikliğe gitmeyeceğini öngörüyorlar.

Stockholm’de bulunan SEB AB şef yabancı para birimi stratejisti Carl Hammer, “İsveç faiz oranı kararı, piyasadaki çoğu insanın beklediğinden daha iyimser geldi. Riksbank, para biriminin seviyesini zayıflatmak istiyor. Eğer küresel para politikasının çok ayrılıp kendi bağımsız para politikanızı yürütürseniz daha güçlü bir para birimi riskini alırsınız” yorumunda bulundu.

İsveç kronu 16 önemli para birimi karşısında, en az yüzde 1 oranında değer kaybına uğradı. Euro, bugün AMB’nin faiz oranı kararı öncesinde 1.3653 dolar seviyesinde yatay seyrediyor.

(14:15'te güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
03 Temmuz 2014 Perşembe, 09:57 Misafir Gelisen piyasalar git gide gerileyecek gibi gozukuyor