Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(19:50'de güncellendi)

Avrupa hisseleri, AMB'nin gösterge faiz oranını değiştirmeyerek rekor düşük seviyede tutması ile 10 gün içindeki en büyük 3 günlük ralliyi gerçekleştirdi.

Ingenico Group, sanal ödeme hizmeti sağlayıcısı GlobelCollect'i satın almak için görüşmelerde bulunduğunu açıklamasıyla son iki ayın en dik yükselişini kaydetti. K+S AG yüzde 2.6 ilerlerken, Balfour Beatty Plc mühendislik hizmeti karının beklenenden düşük olacağını açıklaması sonrasında yüzde 4.5 değer kaybetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.9 yükselerek Londra’da 348.91 puan ile günü tamamladı. Endeks, yüzde 2.1 ile yükselişi 3. güne taşıdı. Avrupa gösterge endeksi ikinci çeyreği yüzde 2.3 tırmanışla tamamlarken, 2010'dan bu yana en uzun çeyreklik ilerleyişi kaydetti ve altı yılın zirvesine ulaştı.

Meriten Investment Management GmbH yöneticilerinden Tobias Britsch, "AMB'den bir şey bekliyorduk diyemeyiz. Draghi belki gerektiğinde harekete geçileceğini söyleyerek konuşması ve sözleriyle piyasanın mutluluğunu koruyabilir, fakat gerçek anlamda bunu yapmak için bir mecburiyeti yok, piyasayı zaten bu zamana kadar ikna etmiş durumda" dedi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) faiz oranlarını yüzde 0.15 seviyesinde tuttu ve AMB Başkanı Mario Draghi oranların düşük tutulmaya devam edeceğini yineledi. Hisseler, merkez bankasının kredileri canlandırmak için yeni önlemler alınacağını ve varlık alım programı için hazırlıklara başlanacağını açıklamasının ardından 5 Haziran’da ralli yaptı.

(19:50'de güncellendi)