Advertisement

Orta ve Doğu Avrupa'daki komünist rejimler çeyrek asır önce tek tek yıkılırken ekonomik açıdan dağılmış olan Sovyetler Birliği'nin gelişmeleri izlemekten başka çaresi yoktu.

Birlik'in dağılmasıyla Doğu Avrupa'lılar, NATO'ya ve Avrupa Birliği'ne katılmak için ellerini çabuk tuttular. Rusya, bir zamanlar olduğu gibi ordusunu bölgeye yollamanın aksine artık eski uyduları arasında bir ekonomik bağ kuruyor. Bloomberg Businessweek'in 7 Haziran'da bildirdiğine göre Rusya, Macaristan'daki bir nükleer reaktöre ve Bulgaristan'da bir boru hattına finansman sağlamak gibi hamlelerle Doğu Avrupa'da etki alanını genişletiyor.

Bölgedeki ülkeler Rusya'nın çıkarlarına ters hareket etmeleri halinde zararlı çıkacaklarını düşünüyorlar. Bu durumu Ukrayna'da yaşanan kriz de değiştiremedi. Rusya'nın 140 milyonluk tüketici piyasasını ve enerji kaynaklarını kaybetmeyi göze alamayan Macar, Slovak ve Çek siyasetçiler, Moskova'ya karşı uygulanacak daha ileri AB yaptırımlarına açıktan karşı çıktı.

Rus'ların AB ile klasik bir böl ve işgal et oyunu oynadığını ifade eden Teneo Intelligence analisti Otilia Dhand '' Üye ülkelerin ulusal çıkarlarının AB'nin çıkarlarının önünde gelmesini temin etmeye çalışıyorlar'' dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Temmuz 2014 Salı, 04:01 Misafir Aferin ruslara