Advertisement

Avrupa’nın en yoğun havalimanı Londra Heathrow’u da içinde bulunduğu bazı havalimanlarında güvenlik kontrolleri, ABD’nin taramalarda fark edilmeyecek yeni jenerasyon bir bombanın varlığı endişesiyle uyarıda bulunması ile sıkılaştırıldı.

ABD İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson yaptığı konuşmada, ABD’ye direk uçuş gerçekleştiren bazı uluslar arası havalimanlarına, önümüzdeki günlerde güçlendirilmiş güvenlik kontrolleri yapmaları konusunda çağrıda bulundu. İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg ise tehdidin uzun vadeli olabileceğini ifade etti.

Orta Doğu’da karışıklığın tırmanmasının Batılı cihat yanlılarının akışını yükseltmesiyle kontrollerde sıkılaştırılmaya gidiliyor. New York merkezli Times gazetesinin içinde bulunduğu bazı haber organları, ABD yetkilileri ve güvenlik kaynaklarının açıklamalarında belirtiği, Suriye’de bulunan ve El Kaide bağı olan teröristler ve saptanması zor olan bombalar ile ilgili tehdit endişelerini alıntıladılar.

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı tarafından konu ile ilgili olarak, “Hava ulaşımı güvenlik önlemlerimizi artırmak üzere karar aldık. Belli nedenler sebebiyle yapılacak değişiklikler konusunda detay vermeyeceğiz” açıklamasında bulunuldu.