Advertisement

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) dün yayımladığı belgelerde, Türkiye ve Almanya üzerinden Suriye'ye geçip, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) katılmayı planlayan 19 yaşındaki bir Amerikalı genç kızın tutuklandığı anlaşıldı.

FBI belgelerinde, internet üzerinden Suriye'deki bir IŞİD militanına aşık olduğu belirtilen Shannon Maureen Conley'nin, IŞİD'e maddi destek sağlamaya teşebbüs suçundan 8 Nisan 2014'te Denver Uluslararası Havalimanı'nda gözaltına alındığı bilgisine yer verildi.

Hemşire lisansı olduğu belirtilen Conley'in, kendisiyle evlenmek isteyen 32 yaşındaki Tunuslu IŞİD militanının yanına gitmek için, Denver'dan Frankfurt'a, oradan da İstanbul ve Adana'ya gidip, daha sonra da 3 saatlik karayolu seyahatiyle Suriye'ye geçmeyi planladığı belirtildi.

Belgelere göre, 7 Eylül 2013 ve 8 Nisan 2014 tarihlerindeki federal suç duyurusunda, Colney, ''yabancı bir terör örgütüne maddi destek ve kaynak sağlamak, personel ve uzman tavsiyesinde bulunmak"la itham edildi.

Yayımlanan federal mahkeme kayıtlarına göre de din değiştirerek Müslüman olan Colney, FBI ajanlarına, illegal olduğunu bildiği halde, militanların ''kutsal'' savaşına yardım için Suriye'ye gideceğini bildirdi.

FBI ajanlarına Müslüman topraklarını korumak için ''kafir''lere karşı cihadı desteklediğini açıkladığı aktarılan Colney, 13-20 yaş arası kız ve erkeklerin katıldığı genç kariyer keşif programı olarak bilinen ABD Ordusu Kaşifleri'ne katılıp eğitim aldığını ifade etti.


- FBI uzun süre takip etti -

Genç kızın yaşadığı Arvada'daki kilisenin papazının, FBI bürosuna ve bölge polisine Colney'in şüpheli bir şekilde notlar aldığını bildirmesinin ardından, emniyet birimleri konuya ilişkin ilk soruşturmayı, 5 Kasım 2013'te başlattı.

FBI ajanı Karim Khomssi'nin 6 Aralık'ta sorguladığı Colney, ABD ordusunda hizmet etmek istediğini ancak başörtülü olduğu için kabul edilmeyeceğini düşündüğü için vazgeçtiğini bildirdi.

Soruşturmanın ardından federal yetkililer, Suriye'ye gitmesini engellemek için Colney'in ailesiyle iş birliği yaptı. Genç kızın babası John Colney, bu kapsamda FBI'ı arayıp kızının Denver Uluslararası Havalimanı'ndan Türkiye'ye gitmek üzere tek yönlü uçak bileti aldığını aktardı.

FBI ajanlarının, uçağa binmek üzereyken gözaltına alınan Colney, çıkarıldığı mahkemece, kefalet hakkı tanınmaksızın tutuklandı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Temmuz 2014 Cuma, 19:06 Misafir saf kız ya.
04 Temmuz 2014 Cuma, 09:54 Misafir bizde de pkk ya katılan kızlar basının özel haberi oluyor, ailelerinin "saygı duyuyorum kararına" haberleri yayınlanıyor ve adeta kahramanlaştırılıyor. "kırmızı flarlı kız" haberlerini hatırlıyoruz... yazık yazık, 35 yıldır terör yaşayıp da terörle mücadele konusunda hiçbir şey öğrenmemiş dünyadaki tek ülke biziz sanırım. bu iş ancak bu kadar dağınık, saçma sapan ve ele yüze bulaştırılarak yapılır herhalde. bilmemek değil, öğrenmemek ayıp. terörle mücadelede toplumsal hafızaya verilecek mesajlara kadar düzenleyici ve mücadeleci abd deki nsa gibi bir müsteşarlık kurulmalı.