Advertisement

(16:45’te güncellendi)

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) ve Brent petrolü, Libya'nın iki terminalinden ihracata tekrar başlamaya hazırlanması ve Irak'taki petrol üretiminin şiddet olaylarından etkilenmemeye devam edeceği söylentileri ile üst üste ikinci haftalık düşüşe hazırlanıyor.

Brent petrolü vadelileri ve WTI petrolü, bugün yüzde 0.3 değer kaybetti. National Oil Corp.'un bildirisine göre Es Sider ve Ras Lanuf'ta limanların isyancılardan geri alınması üzerine tam kapasiteyle sevkiyata tekrar başlayacak. Irak'taki şiddet olayları ülkenin petrol üretiminin dörtte üçünü karşılayan güney bölgesine sıçramadı.

Amsterdam’da bulunan ABN Amro Bank enerji ekonomistlerin Hans van Cleef, “Libya’daki iki termimalin tekrar faaliyet açılması petrol fiyatlarını aşağı çeken ana neden oldu. Bundan sonra ne olacağını görmek için beklemek zorundayız ancak şu an için bir rahatlama sağladı. Irak için ise petrol üretimi ve ihracatının ülkedeki olaylardan etkilenmemesini bekliyoruz” dedi.

Ağustos vadeli Brent petrolün varil fiyatı, Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında, 27 sent düştü ve 110.73 dolar seviyesinde. Kontrat bu hafta yüzde 2.3 düşüşle Ocak'tan bu yana en düşük performansını gösterdi. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 6.96 dolar olurken, 27 Haziran'da 7.56 dolar seviyesindeydi.

Ağustos vadeli WTI petrolün varil fiyatı, Nymex elektronik işlemlerde, 28 sent düşerek 103.78 dolar oldu. Kontrat dün 42 sent gerileyerek 104.06 dolar ile 6 Haziran'dan bu yana en düşük seviyeden kapandı. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 62 altında seyretti. Fiyatlar bu hafta yüzde 1.9 geriledi.

(16:45’te güncellendi)