Advertisement

Çin'deki Komünist Parti'nin lideri Xi Jinping, görevdeki 2. yılını doldurmasa da kendisinden sonraki dönemin yönetim kadrosunu şekillendirmeye başladı. Xi, son 30 yılın en büyük yolsuzluk operasyonunu fırsata çevirerek müttefiklerini kilit mevkilere getiriyor.

Çin'de eski Genelkurmay Başkanı'nın görevden alınması, iki yeni ismin bürokraside önemli görevlere getirilmelerini gölgeledi.  Ülkenin en önemli ekonomik planlama teşkilatına delege olarak He Lifeng atanırken, Şangay'daki finans merkezine partinin başkan yardımcısı göreviyle Ying Yong geldi.

Xi'nin daha önce çalışma arkadaşı olan bu iki ismin atanması, parti başkanının kendine yakın isimleri göreve getirme çabası olarak algılandı. Komünist Parti'de üst düzey yönetim kadrolarında 10 yıl üst sınırı var. 5 yıl sonra görev değişiklikleriyle partinin  liderlik koltuğuna ve üst düzey mevkilerine kimin geleceği belli oluyor. Xi 2017'den önce ne kadar fazla müttefikini göreve getirirse, emekli olunca ülke yönetiminde o ölçüde söz sahibi olabilir.

Parti'nin tüm önemli gruplarında bir sonraki görev değişiklikleri için hazırlık yapıldığını ifade eden Pekin'deki tarihçi Zhang Lifan '' Xi'nin 2017'de yönetimde ağırlığını hissettirebilmesi için birkaç yıl içinde bu yönde daha fazla hamle yapması gerekiyor'' dedi.

Xi'nin iktidara gelişi, ülkede 1989 Tiananmen Olayları'ndan bu yana gerçekleşen en önemli siyasi krizin ardından gerçekleşmişti. Chongqing'in lideri ve Zhou Yongkang'ın müttefiki olan yükselen siyasetçi Bo Xilai'nin görevden alınması Çin'i birbirine katmıştı. Xilai o dönemde Parti'nin en yüksek organı olan Politbüro Daimi Komitesi'nin 9 üyesinden biriydi.